Yeni Bir Web Sitesi Kurmak

Yaklaşık iki yıldır ilk gerçek web sitem milyonsite ile uğraşıyorum. Bu iki yılda internet, html, arama motorları, seo, web sitesi kurma gibi konularda sayısız şey öğrendim.
Milyonsite.com a açtığımda aklımda aslında ölü bir fikir vardı. İnsanların piksel reklamları satın almak için para ödeyeceklerini düşünmüştüm. Sonra alt dizine wordpress kurdum ve bu blog olayına geri dönülemez bir giriş oldu. Ve milyonsite sayesinde  yeri geldi dershane taksitimi ödedim.

Bu sitede kesinlikle yapılacak çok şey var fakat öğrendiklerim bende büyük oynama isteği uyandırdı. Google keydword aracına baktığımda fark ettimki türkçe kelimler ile yabancı kelimeler arasında tık başı maliyet bakımından dağlar kadar fark var. Online-multiplayer-games.net böyle oluştu.

İşte bu yeni sitenin oluşum süreci

Anahtar kelime (keyword seçimi)
Önce tabiki hedef kitleyi belirlemeliyiz. Hedef kitlemizi anladığımız bir konuda, reklamveren rekabeti yüksek ve ona nazaran seo rekabeti düşük kelimelerden yana kullanmalıyız.
Ben burada online multiplayer games ve buna benzer kelimeleri seçtim. Oyunlarla aram iyidir. Google sorgusu yaptığımda ise pek fazla rekabet olmadığını gördüm.
Alan Adı (domain name) seçimi
Artık anahtar kelimelerimiz belli olduğuna göre bir alan adı seçmenin vakti geldi. Alan adının seo bakımından bize yardımcı olması için ana anahtar kelimeleri içermesi ve akılda kalıcı olması için kısa ve öz olması gerekiyor.
Ben ise bu daha çok seo projesi olduğundan ve bu alanda neredeyse çok az alan adı kaldığından online-multiplayer-games.net  seçtim
Projenin şekillenmesi
Artık bir alan adımız ve hedef kitlemiz var. Peki bu hedef kitleye  nasıl bir ürün sunacağız? Burada önemli olan hedeflediğimiz aramaları yapan kişilere aradıkları şeyi sunabilmektir. Online multiplayer games kelimelerini aran birisi ne umuyor olabilir. Brokolili börek tarifimi ? tabiki hayır. İnsanlara internet üzerinden oynana multiplayer oyunlardan bahsetmeliydim. Böylece wordpress tabanlı bir online oyun dizini yapmaya karar verdim.Kategoriler, taglar zaten keyword aracı sayesinde ortaya çabucak çıktı.
Ve motor…

Bu alanda yeni olanlar web sitesi nasıl kurulur yazısını deneyebilir.

Projenin durumu hakkında buraya yazacağım, izlemede kalın…
şimdilik hoşçakalın

2 Comments

  1. idealcan 10 Şubat 2011
  2. gafooo.ceb.im 26 Mart 2011

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir