Web Hosting Firması Seçerken

Yeni bir web sitesi projeniz varsa  son aşamada bu projeyi barındıracak bir web hosting firmasına gerek  duyarsınız. Projeniz sorunsuz çalışsın, hostingde barındırdığınız bilgiler güvende ve erişimi hızlı olsun istersiniz. Hosting firmanızı seçerken yeteri kadar dikkatli davranırsanız  web siteniz sorunsuz çalışır ve başınız ağrımaz.

Web hosting servisi seçerken nelere dikkat etmeli ?

  • Platform: Projeniz hangi dilde kodlandı? Ona göre kendinize bir asp.net web hosting ya da php hosting firması seçmelisiniz. Eğer siteniz statik html sayfalarından oluşuyorsa bu tür özellikleri çin para ödemenize gerek yoktur. Örneğin eğer php tabanlı bir web siteniz varsa linux web hosting, asp kullanıyorsanız windows web hostingi tercih etmelisiniz.
  • Bant Genişliği ziyaretçiler web sitenizi gezerken hosting tarafından ziyaretçi bilgisayarına aktarılan/transfer edilen byte miktarıdır.Sunucudan ziyaretçi bilgisayarına yüklenen her resim, sayfa ve video web hostingin bant genişliğinden tüketir.  Web hosting firmalarının sınırsız bant genişliği reklamlarına inanmayın, çünkü tüm hosting firmaları ve data centerlar ödemelerini kendilerine sağlanan anlık ve aylık bant genişliği üzerinden hesaplayarak yaparlar. Bu web hosting firmaları için ciddi bir maliyet unsurudur. Genelde sınırsız olarak belirtilen tüm hizmetlerin de bir sınırı vardır. Size bildirilen çok yüksek miktarda kotalar aslında web sitenizin kullanabileceğinden çok daha fazlasıdır ve genelde hiç kullanmayacağınız bir özelliğe ücret ödemiş olursunuz.
  • Hızlı Erişim – Seçeçeğiniz hosting firmasının internet  erişimi ne kadar hızlıysa web sitenizin açılışıda o kadar az zaman alacaktır. Bekleyen ziyaretçiler rahatsız olur. İnternet sitenizin açılış süresinde bir çok faktör etkilidir. En zayıf olan faktör sitenizin hızını belirler.
  • Sunucu konfigrasyonu; web hosting firmanızın sunucularında kullandığı işlemci, ram gibi bileşenler dinamik sayfalarınızın yorumlanma süresini ve sunucunun ne kadar yoğunluk kaldırabileceğini belirler. Sunucuların yoğunluğu da önemli bir faktördür. Web hosting firmasının  sunucusunda çok fazla web sitesi varsa bu sizin sitenizi yavaşlatacaktır.
  • Bağlantı ve lokasyon ; web sitenizin host edildiği sununcuların bağlantı hızı sitenizin hızını belirleyen önemli faktörlerden biridir. Aynı zamanda web hosting sunucularının bulunduğu bölge potansiyel ziyaretçilerinize mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Bildiğiniz gibi internet bir ağ. Benim Türkiyedeki ziyaretçileri hedefleyen bir site için gidip sunucularını Paraguayda barındıran bir web hosting servisiyle çalışmam mantıksız olur. Web sitenize erişim önemli ölçüde yavaşlayacaktır.
  • Fiyat tabiki en can alıcı faktör. Web hosting seçereken ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. Kullanmayacağınız özellikler için fazladan ödeme yapmanıza gerek yok. Aynı zamanda çok ucuz olduğu için bir web hosting firmasını tercih etmeyin. Ucuz etin yahnisi pek hoş olmaz. . Eğer bu iş için henüz para ödemeyi düşünmüyorsanız bedava  hosting hizmeti veren firmalara bir göz atın.

Hangi Web Hosting Firması ?

Karar sizin; her iş gibi web hosting işinide layıkıyla yapanlar ve piyasada nam salıp müşteri memmuniyetini önemsemeyenler var. İyice araştırıp doğru karar vermelisiniz.
Eğer yüksek hızlı erişime sahip Türkiye lokasyonlu kaliteli bir web hosting sitesi arıyorsanız kosanbit.com u önerebilirim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir