Ünlüler ve Ünlü Olacaklar İçin Sosyal Medya Kılavuzu

testSertab Erener ve Demir Demirkan‘ın sosyal ağlarda yerini almasıyla birlikte örneklerini yurt dışında  çok öncelerden görebileceğiniz “sosyal star” dönemi başlamış oldu.
 Peki bu sayı pek muhterem Türk Halkı için yeterli mi ? Tabi ki hayır. Daha birçok ismi sosyal ağlarda “aramızda” görmek istiyoruz. Sanal Mahir, Ajdar, İsmail YK, Can-Kan ve bilimum starın hayatını çok merak ediyor, paylaşımlarını bekliyoruz.
Hoş;  çeşitli mecralarda sosyal ağlardaki anarşik ortamın  starların işine gelmeyeceği söylense de yine bu anarşik düzenden dolayı kimseler buna engel olamayacak.

Buraya kadar okuduğunuza göre  ya sosyal olmak isteyen bir ünlü ya da ünlü olmak isteyen bir sosyalsiniz, yada hiçbiri. Gelin önce sosyal ağları tanıyalım ve hergün milyonlarca insanın takip ettiği sitelerde yerimizi alalım.

Facebook

 21. yüzyılda email adresi ve msn den sonra gelen en önemli iletişim hesabı oldu. 22. yüzyılda ise facebook hesabı olmayana kız vermeyeceklerini söylesem yanılmış olur muyum ?

MySpace 

Daha çok müzik odaklı bir sosyal ağ kendileri. Jay-Z son albümünde birkaç şarkıda düet yaptıkları bayanı myspace aracılıyığla bulmuş. Rafet el Roman ve Yusuf  Güney de böyle tanışabilirlerdi ama kısmet işte.Keşke Sezen Aksu’nun zamanında MySpace olsaydı…
Kendinize ait müzik çalışmalarınızı yayınlayabileceğiniz, fotoğtaf ve klip yükleyebileceğiniz, kişiselleştirilebilirliği (temalar vs) çok yüksek bir paylaşım alanı.  Derecesi: “Olmazsa, olmaz!”

Twitter

160 karakterlik küçük girdiler ekleyebileceğiniz bir “durum” hesabı. Sizi izleyenlere “Hezarfende ki konser ertelendi” gibi bilgilendirici  yada “Ihh.. Karnım çok ağrıyor”  gibi ilgilendirici mesajlar bırakıp “Tuvalete git geçer” tarzından dönüşler alabilirsiniz.

FriendFeed

Sosyal özellikleri arttırılmış bir paylaşım platformu. “Web 2.0 forumu” diyebiliriz. Bir kişiyi izlemeye aldığınızda onun aktivitelerini takip edebiliyorsunuz. Sevdiği yorumladığı, paylaştığı herşey sizin akışınızda gözüküyor.

Pek ince taktikler ! 

Sosyal Pazarlama olayının inceliklerini öğreniyoruz. Burada pazarlamacı da, ürün de biziz.
Hesabın sahte olmadığını bizim gerçekten o ünlü olduğumuzu anlamalarını sağlarken muhabbeti mümkün olduğu kadar uzatıp bundan haberi olmayan kimse kalmasını  sağlıyoruz.
Yukarıda bahsi geçen servislerden hepsinden  hesap açıp kendi kitlemizi oluşturma çalışmasına başlıyoruz. 
Sosyal ortamlarda muhabbetin kimin etrafında döndüğünü iyi gözlemleyip bir şekilde onunla kişisel bir diyaloga giriyoruz. Böylece bir çok kişeye ulaşmış oluyoruz. 

Daha da başarıya ulaşamamışsak bir kendimize dönüp bakıyor ve acaba neden olmuyor diye soruyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir