Sitenizin Reklamını Siteniz Yapsın !

“İnternet sitesi nasıl yapılır ?” adlı yazıda site yapmak hakkında temel bilgileri vermiştim.Burada bir siteyi ziyaretçilerle buluşturmak için yapabilecekleri anlatacağım.Ziyaretçi seline hazır olun.

Başlamadan önce ufak bir test yapalım.Bakalım siteniz önce kendi reklamını yapabiliyor mu ? Bu sorulara önce site sahibi sonrada ziyaretçi gözüyle cevap verin.Böylece işin iki boyutunuda düşünmeye başlayacaksınız.Başarıda böyle gelecek
Sitenizin içeriği sizce yeterince kalitelimi ?
Sitenize giren ziyaretçiler aradıkları şeyi (ve daha fazlasını) bulabiliyorlar mı ?
Ziyaretçileriniz siteniz hakkında nasıl bir izlenim ediniyor ?
Sitenizin içeriğini ilgilenen insanlara ulaştırabiliyormusunuz ?
Ziyaretçiler sitenize benzer yada başka bir şey aramak için geri dönüyorlarmı ?
Şimdi bu sorulaın yanıtlarını nasıl evet yapacağımıza bir göz atalım.

İçerik konuşsun – Bedava Reklamınızı içeriğiniz yapsın.
Belli bir konu için özelleşmiş ya da birçok konu barındıran bir siteniz olabilir.İçeriğinizin kalitesi ziyaretçilerin memnuniyetindeki en etkin faktörlerden biridir.Kütüphane değerindeki iyi kategorilenmiş geniş bir arşiv izlenimi verebilen siteler genelde ziyaretçiler tarafından uğrak yerler halini alır.

Özgünlük Önemlidir
Bir konuda başarılı olmak için ya kimsenin yapmadığı birşeyi yapın yada yapılan bir işi daha iyi hale getirin derler.Kesinlikle doğrudur.

Arayanlara Ulaştırın – Google zaten reklamınızı yapmaya hazır
Kaliteli içeriği sundunuz.Sıra bunları ilgili insanlara ulaştırmada.Ziyaretçileri genelde arama motorları sağlar.Bu ziyaretçiler içinden sitenizle ilgili olduğunu Rss beslemenize abone olu ve yeni yazılarınızı takip ederler.Arama motorlarından daha çok hit almak için içeriğinizde insanların araması muhtemel olan kelimeler bulunsun.Etiketler ve kategorilerle ulaşılabilirlik düzeyini maksimuma çıkarmaya çalışın.Bu çalınan dökümanlarınızın bir işe yaramamasınıda sağlar.Metaları kullanmayı unutmayın.

Başlık Yazma sanatı – Reklam Yapan Başlıklar
İnsanlar arama motorlarında yazılardan önce başlıklarınızı görürler.Kesinlikle her sayfa için başka başlık kullanın.Başlıklarınız hem ilgi çekici hemde konuyla alakalı olmak zorundadır.En geniş arayan kümesine başlığınızı gördüğünde “Aradığım galiba bu” dedirtebilen başlık başarılı bir başlıktır.Fakat abartıp içeriğin sahip olmadığı vaatler veren başlıklar atmayın.

Etiket Yazma sanatı – İçeriğinizi google’a yayın
Etiketleriniz hem yazılarınızı başlıklara ayırsın hemde onları diğer yazılarla ilişiklerdirir durumda olsun.Yazı için en iyi başlığı seçin.Düşündüğünüz diğer başlıkları kategori olarak ekleyin.

Kategori Etiket ilişkisi
Etikletler kategorilerin alt birimleri olarak kullanılabilir.mesela abc kategorisindeki yazılarda abc haberleri yda abc linkleri gibi etiektler bulunması navigasyonu kolaylaştırıp diğer yazılarınızında okunmasını sağlar .

Daha Fazlasını Sunun
– En iyi reklam müşteri memmuniyetidir.
Sadık ziyaretçiler kazanmanın yolu siteniz hakkında güzel bir izlenim yaratmaktır.Ziyaretçinin sitenize daha sonra ihtiyaç duyabileceğini düşündürün.İçeriği kategorilere ayırın ve bağlantıları görünür bir yere koyun.Yazıların sonuna ilgili yazılar linkini koyun.Belki ziyaretçi ilgilendiği bir kategoride merak edebileceği içerikler bulabilir.Bu sayede sitenin gerçekten dolu olduğun anlatır ve reklam yapmadan reklam yapmış olursunuz.

Diyalog Kurun – Ziyaretçilerle kaynaşma zamanı
Sitenizde yorum yazma veya en azından bir ziyaretçi defteri bulunsun.Sitenizi gezen insanların fikirlerini alın ve onlara cevap yazın.

Sabırlı olun
Google’a zamantanıyın.İşler yoluna girecek ve ziyaretçi sayınız artacaktır.

14 Comments

 1. oguzhan sarptas 08 Ekim 2007
 2. absolut 08 Ekim 2007
 3. Gizli kahraman 06 Kasım 2007
  • admin 19 Kasım 2015
 4. gokhans 07 Kasım 2007
 5. projeksiyon 17 Kasım 2007
 6. admin 02 Mart 2008
 7. Yaşam ve Teknoloji 11 Mart 2008
 8. Kız Oyunları Oyunlari 03 Temmuz 2008
 9. HeLL3 16 Eylül 2008
 10. quckan 11 Eylül 2011
 11. bicümle 01 Nisan 2013
 12. fevzi 20 Haziran 2013
  • admin 25 Temmuz 2014

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir