Reyting ölçümleri, ne denli güvenilir?

Bu aralar gündemde, televizyonlara dizi hazırlayan bir yapımcı şirketin, evlerinde reyting ölçüm cihazı bulunan 20 kadar aileyi maaşa bağladığı konuşuluyor. Tabi ki bu davranış hiç etik olmadığı gibi haksız rekabet de yaratıyor. Dizi yapımcıları bu iddianın muhatabını öğrenmek için kolları sıvamış durumdalar.

Benim asıl kafamı kurcalayan, bu reyting ölçümünün daha kesin sonuç verecek biçimde kullandığımız uydu alıcıları üzerinden sağlanıp sağlanamayacağı. Kablo TV abonelerini de unutmamak gerek. Kablo TV’de kullanıcıların ne izlediği sistem tarafından bilinemiyor mu? Yada Digiturk D-smart gibi paralı paket program sağlayıcıları?

 

Tabi ki her izlediğimizin isteğimiz dışında birilerine rapor edilmesi, beraberinde izlediklerimizi izleyen bir “büyük biraderi” de kendiliğinden oluşturabilecektir. Fakat burada da bir gönüllülük sistemi uygulanabilir veya arzu ettiğiniz zaman yazılımsal olarak bu iletişimi tek yönlü olarak iptal edebilme özgürlüğüne de sahip olunabilinir. Uydu alıcılarına yüklenecek bir program sayesinde izlediğimiz kanallar rtük merkezine ulaştırılabilir. Böylelikle çok daha geniş katılımlı bir reyting ölçümü elde edilebilir. Belki bu dediğim şu andaki uydu alıcılarının sadece alıcı olmasından dolayı uygulanabilitesi düşük bir sistem gibi gelse de kulağa, uydu cihazlarında yapılacak bir takım değişikliklerle mümkün olabilitesi de var.

Yakın gelecekte IP TV’nin hayatımıza girmesiyle bu dediğimiz zaten kendiliğinden gerçekleşecek gibi gözüküyor. Reytinglerin net hesaplanamıyor olmasının, bir takım kişileri zengin ettiği ve bir takımını da mağdur ettiği bir gerçek. Umarım en kısa sürede daha stabil ve güvenilir bir sisteme kavuşuruz.

One Response

  1. Tamer Aktaş 25 Mayıs 2009

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir