Online Alışveriş için Güvenlik İpuçları

Sıkça kullandığımız alışveriş siteleri ne kadar güvenli ? Bu konuda ki ünlü mağdurlar, yapılan  haberler insanları ne kadar doğru yönlendiriyor ?
Alışveriş sitelerinde her yerde bulamayacağınız  ve/veya  ucuz ürünlere rastlamak mümkün.Daha önce en ucuz alışveriş siteleri adında bir liste yayınlanmıştı.
Peki ya güvenlik ?  Kredi kartı bilgilerini her alışveriş sitesine göndermek doğrumu? İnternetten alışveriş ne kadar güvenli ?.. buyrun başlayalım

Sitenin Güvenliği ? 

İstihbarat Önemlidir

Daha önce alışveriş yapmadığınız az duyulmuş bi alışveriş sitesini kullanacaksanız önce  internet sitesi hakkında birkaç bilgi toplasanız iyi olur. Şu sıralar ayda bilmem kaç liraya ölene kadar taksitle alışveriş sitesi kuruyorlar. Mantar misali alışveriş sitesi doldu internet, fakat işini layığıyla yapabilen az site var.
 Sitenin adresini buraya sorgulatarak sitenin ne zamandır yayında olduğunu, pagerank bilgisini vs öğrenebilirsiniz. Bu sayede sitenin internette nasıl bir yeri olduğuna dair bir fikriniz olur.
Sitenin adresini googleda veya sikayetvar.com gibi sitelerde aratarak kaç sorunlu alışveriş olduğunu ve bu sorunlara site yöneticilerinin yaklaşımını öğrenebilirsiniz.

Teknik şeyler

Sitenin veri alışverişinde kullandığı güvenlik özellikleri de önem taşır. SSL  gibi özelliklerin alışveriş yapacağınız sitede kullanılmasına dikkat edin.Zaten bu tür özellikleri sağlamayan site yok gibi. Yine de kontrol edin ve yoksa koşarak uzaklaşın. 😀

Bilgisayar Taraflı Güvenlik 

Seçtiğiniz ürünü alacağınız alışveriş sitesi çok güvenilir olabilir. Fakat sizin ödeme bilgilerinizi girip göndereceğiniz bilgisayarın ve internet bağlantısının güvenliği de önemlidir. Bilirsiniz, bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür.
 
Bilgisayarınızda keylogger , trojan gibi zararlı yazılımların olması alışveriş yaparken isteyeceğiniz en son şeydir. Bu yüzden güncel bir antivirüs yazılımı bulunması bir gereklilik. Aynı şekilde sıkı ayarlanmış bir firewall bilgisayarınızdan veri sızdırmayı deneyen programları engelleyecektir.

Bankanızın Güvenllik Seçenekleri 

Birçok banka kredi kartı kullanıcılarına sanal kart yaratma imkanı sunuyor.Bu şekilde alışveriş sitelerine göndereceğiniz kredi kartı bilgileri geçici bir süre için yaratılmış limiti sizin bellirttiğiniz kadar olan bir “sanal” karta ait oluyor. Bu sayede güveliğin gerhangi bir aşamasında,  kredi kartı bilgileriniz üçüncü kişilerin eline geçtiğinde limiti dolu veya geçersiz bir kredi kartı bilgisi oluyor.

Sonuç olarak internetten alışveriş yapmak biraz ciddiyet ve bilgi sayesinde  hayatımızı kolaylaştıran bir olay.Korkmak  çekinmek değil ihtiyatlı olmak gerek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir