IP Adresi Gizleme Yöntemleri Ve Programları

İnternet üzerinde gezinirken, kendinizi güvende hissetmenin yolu ‘görünmez’ olmaktan geçer.
Macera filmlerinde görmeye alıştığımız hacker yöntemlerinin temelinde hep yakalanmamak yatar. Bu amaçla hareket eden hacker, yaptıklarının takibini engellemek için sürekli ip numarasını değiştirir. Böylece iş üstündeyken fark edilse bile, ip adresini (dolayısıyla bulunduğu ülke, şehir ve kıta) sürekli değiştiğinden asla yakalanmaz. Tabii bunların hepsi filmlerin sahip olduğu kurgunun bir parçası ama gerçek hayatta da durumlar böyle mi acaba?
İşe güvenlik boyutuyla bakacak olursak ip numaranızı gizlemeniz, internet üzerinden gelebilecek izinsiz giriş ve trojan benzeri arka kapı açıkları yaratan yazılımlardan korunmanızın bir yöntemi diyebiliriz. Çünkü kendisine hacker statüsünü yakıştıran zararlı beyinlerin, emellerine ulaşmak için yapmaları gereken ilk şey, hedef olarak belirledikleri bilgisayarın (ya da sunucunun) ip numarasını öğrenmektir. Bu nedenle bize düşen, hacker’lardan kurtulmak için onların yöntemlerinden bazılarını kullanmak; yani ip numaramızı meraklı gözlerden uzak tutmaktır.
Ancak ip adresini gizleme, sahte adresler kullanmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. Örneğin bir sabit ip numarasına sahipseniz ve küçük de olsa bir ev sunucusu kullanıyorsanız ip numaranızı gizlediğiniz zaman web sitenizin yayınında aksamalar olacaktır. Bunun yanı sıra voicelP benzeri bir hizmetten yararlanıyorsanız yine ip numaranızı gizlemeniz halinde kullandığınız sistem sizi tanımayabilir, arkadaşlarınız sizi aramak istediğinde ulaşamayabilirler.
Tabii ki bunlar fazlasıyla spesifik örnekler. Bunun yanında ip numaranızı gizlemenizin çok eğlenceli tarafları da var. Bunların başında internette görünmeden gezinmek ve forumlara yerel ip numaralarıyla mesajlar bırakmak sayılabilir.
Peki, nasıl gizleyeceğiz ip numaramızı? Bu uygulama için kullanabileceğiniz birçok yöntem mevcut. Bu yöntemler internet tabanlı hizmetler ve kurulabilir yazılımlar olarak ikiye ayrılıyor. internet tabanlı hizmetler en basit tanımıyla Proxy hizmeti veren web sitelerinden oluşuyor.
İp Nedir ?
İP. internete bağlandığınız zaman servis sağlayıcınız tarafından bilgisayarınıza atanan bir dizi numaradır. Kendi ip numaranızı merak ediyorsanız www.whatısmyip.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Eğer servis sağlayacınızdan statik bir ip numarası talep etmediyseniz, internete her bağlandığınızda ip numaranızın son üç rakamı değişebilir. Diğer rakamlar değişmez çünkü, baştaki rakamlar sizin ülkenizi ve bağlı bulunduğunuz servis sağlayıcısını gösterir.
Bu numara sayesinde web sıtelerini dolaşabilir, arkadaşlarınızia konuşabilir ya da e-posta alışverişi yapabilirsiniz. Kısacası internette bir şeyler yapmak için bir ip numarasına ihtiyacınız var.
Anonymouse.org (Free Web Proxy)
Bu web sitesi, ücretsiz Proxy hizmeti veren sitelerinin başında geliyor. Herhangi bir üyelik ya da ücret talep etmeyen site, çok sade bir tasarıma sahip oluşuyla dikkat çekiyor. ingilizce ve Almanca dil destekleri sunan sitede, ip numaranızı gizleyerek gezinmek istediğiniz bir web sitesinin adresini, ana sayfada bulunan adres çubuğuna yazmanız yeterli. Bu şekilde ip numaranız belli aralıklarla değişerek internette iz bırakmadan sörf yapma zevki sunuyor. Web sitesinin doğru şekilde calışıp çalışmadığını merak ediyorsanız, yapız gereken tek şey Anonymouse.org sitesi üzerinden WhatlsMylP.com adresini ziyaret etmek. Tabii, önce gerçek ip numanızı öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için de whatismyip.com adresini kullanabilirsiniz. anonynymouse.org umuma açık (mesela internet cafeler ) ya da yazılım kurmaya yetkinizin bulunmadığı bilgisayarlar üzerinde kullanabileceğiniz basit bir çözüm. Elbette ki, internet inde Proxy hizmeti veren daha başka siteleri de mevcut, ancak biz daha esnek bir kullanım şekli sundukları ve çok daha etkili oldukları için, sisteminize kurabileceğniz (hide ip) ip gizleme ve değiştirme yazılımları kullanmanızı öneriyoruz. Bu yazılımların başında demosu 7 günlük süre kısıtlaması ile dağıtılan Internet Anonym Pro 2006 ve tamamen ücretsiz olan Torpark 1.5.0.2 geliyor.

Anonym Pro (Hide IP Adress)
Steganos firması tarafından geliştirilmiş olan net Anonym Pro 2006, (hide ip adress ) ip gizleme ve değiştirme yazılımları arasında en ünlü ve başarılı olanı. Yazılımın kurulumu oldukça basit, ön tanımlı olarak Almanca başlayan kurulum Türkçe hariç dilediğiniz bir dile çevirebiliriz. Çünkü yazılımın dilimize desteği bulunmuyor. Yazılım hızlı bir kurulum süreci
3 hemen çalışmaya başlayarak ip numaranızı değiştirmeye başlıyor. Yazılım saye~ 1 saniye ile 1 dakika arası periyotlarla ip numaranızı değiştirebiliyorsunuz. Bu noktada bağlandığınız sistemlerin Proxy kullandığınızı anlamaması ve tabii ki bulunduğunuz yerin de açığa çıkmaması için bu ayarı 20 – 30 saniye arası bir rakama çekebilirsiniz. Programın ara yüzü de oldukça kullanışlı ve açık.Bir dünya haritası üzerinde ip numaranızın ve internete bağlandığınız ülkenin sürekli değiştiğini görüyorsunuz. Ayrıca Internet Anonym Pro, size atadığı ip numaralarının hangi sunuculardan geldiğini de göstermeyi ihmal etmiyor. Yazılımın güvenilirliğini test etmek için yine www.whatismyip.com adresini kullanabilirsiniz.
Yazılımın en büyük artısı, herhangi bir web tarayıcısına bağımlı olmadan çalışabilmesi, yani dilediğiniz web tarayıcısını kullanarak internet üzerinde görünmeden dolaşabiliyorsunuz. Ayrıca internet bağlantınızda da herhangi bir yavaşlama gerçekleşmiyor ama eğer anonymaus bağlantı seçeneğini aktif hale getirirseniz bağlantınız hissedilir şekilde yavaşlayacaktır.

Torpark (ip gizleme programi)
ikinci ip adresi gizleme yazılımımız ise Türkçe dil desteği de sunan ve tamamen ücretsiz olan Torpark. Torpark tipik bir Firefox web tarayıcısı gibi davranan, (gibisi fazla) işinde de oldukça başarılı olan bir yazılım. Torpark’ı Mozilla ya da Firefox kullanıyorsanız bir eklenti, kullanmıyorsanız başlı başına bir tarayıcı gibi değerlendirebilirsiniz. Eğer bir tarayıcı olarak kullanmayı seçerseniz, ip numaranızı gizleyip sürekli değiştirmenin yanında, Javascript ve reklam önleme özelliklerini de yabana atmamanızı tavsiye ederiz. Torpark çalışmaya başladığında bir Firefox penceresi açılıyor ve tarayıcının altında sizin için atanan sahte ip numarası yer alıyor. Bu sahte ip numarası belli bir sıklıkla ve durmaksızın değişiyor. Bu da Torpark tarayıcısını kullandığınız sürece güvende olduğunuz anlamına geliyor. Son günlerde oldukça popüler olan ‘taşınabilir yazılım’ modasına uymakta geç kalmayan Torpark, dilerseniz USB belleğinize de kurulabiliyor. Bu sayede başına oturduğunuz her bilgisayarda ‘görünmez’ olarak sörf yapma keyfine erişebiliyorsunuz

22 Comments

 1. arrass 09 Mayıs 2008
 2. isimsiz 18 Ekim 2008
 3. endless 07 Kasım 2008
 4. sülo 03 Haziran 2009
 5. musa m 01 Eylül 2009
 6. face 07 Ocak 2010
 7. elif 11 Ocak 2010
  • admin 12 Ocak 2010
 8. mete 14 Eylül 2010
 9. adil 23 Ocak 2011
  • admin 27 Ocak 2011
 10. adil 29 Ocak 2011
 11. gönül 21 Şubat 2011
 12. ibnmuhammed 26 Mart 2011
 13. isimsiz 29 Mart 2011
 14. hakan 04 Nisan 2011
 15. osman 10 Nisan 2011
 16. ibrahim 23 Eylül 2011
 17. sohbet 10 Ekim 2011
 18. UMUT 06 Kasım 2011

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir