Gsm Jammers – Cep Telefonu Sinyal Karıştırıcıları

Cep telefonları çağımızda hemen herkesin cebinde.Buradaki habere göre dünyadaki cep telefonu kullanıcısı 2 milyarı geçti.

Gsm Jammerların Kullanım Alanları
Sürekli ulaşılabilir olmak harika fakat restoranlar , sinemalar – tiyatrolar  ve ibadethaneler için bu pek hoş bir durum değildir çünkü tüm cep telefonu kullanıcıları konuşmayı ne zaman bırakmaları gerektiğini bilmez.
Cep telefonlarının bir diğer kötü yanıda ateşleyici olarak kullanılabilmeleri.Her hangi bir cep telefonunu çağrı aldığında devreyi çalıştıracak bir anahtara çevirmek elektronikten biraz anlayan biri için çocuk oyuncağıdır.
İşte bu sebepler yüzünden bazen  belirli  alanlarda cep telefonlarının çalışmasını engellemek gerekir.
Cep Telefonlarını 2 yönlü taşınabilir radyolar olarak görebiliriz.Ve her radyo gibi sinyali bozulabilir yada karıştırılabilir.

Sinyal Karıştırma Mantığı – Cep telefonları nasıl çalışır?
Bir cep telefonu baz istasyonları aracılıyığla operatörle bağlantı kurarak çalışır.Baz istasyonları bir şehrin küçük parçalarından sorunludur.Aşağıdaki animasyonda olduğu gibi bir sokak boyunca ilerleyen bir araçtaki cep telefonu farklı baz istastonlarıyla iletişime geçerek operatore bağlı kalır.

Bir gsm jammer cep telefonlarıyla aynı frekansta yayın yaparak telefonun baz istasyonunu sinyalini bastırır ve telefonun bağlantı kurmasını engeller.
Büyük bir radyo kanalının frekansının yerel radyolar tarafından kullanılması  ve o radyo kanalının belirli bir bölgede dinlenememesi gibi..

Sinyal Karıştırıcı

 Bu tür saldırılara (denial of service – dos) hizmet yadsıma saldırıları denir.Karıştırıcı radyo spektrumundaki servisleri kırarak menzilindeki cep telefonlarını kullanılmaz hale getirir.

Gsm jammerların türkiyede kullanımı kanunen yasaktır sadece polisler ve askeriye tarafından kullanılabilir.

3 Comments

  1. Erdal 25 Ağustos 2008
  2. fatih 17 Kasım 2008
  3. Muzdarip 21 Mart 2011

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir