Geleceğin İnterneti – İnternetin Geleceği

Günümüzde internet 3 yıl öncekinden çok farklı. Sosyalleşen, kişiselleşen, paylaşım ortamlarının forumlardan çıkıp web2 uygulamalarına dönüştüğü bir interneti kullanıyoruz. Ortaya 2-3 yılda bir “internet milyonerleri” çıkmasının sebebi de bu.

Önemli olan değişen internetin ihtiyaçlarını takip edip bunları cevaplayan uygulamalar geliştirmek. Peki şimdi ki değişim ne yönde ? Yakında ne tür internet uygulamaları kullanacağız ? Ne gibi yapısal değişiklikler olacak ?

Cloud Computing – Bulut Bilgisayarlar – Kümesel İşlem Teknolojisi Birden fazla sıradan bilgisayarın ağ yardımıyla işlem gücünü birleştirmesinden oluşan clusterlar (salkım), bu clusterların birleşmesiyle oluşan gridlerden(ızgara) oluşan süper bilgisayarların desteklediği servislere verilen ad. Google’ın milyarlarca sayfayı bu kadar kısa sürede aramasının altında yatan teknoloji aslında bu.(aytıntılı bilgi, Google Nasıl Çalışır ? ). Bulut uygulamaları işlem gücü ve depolama alanı gibi kaynakları kendisi karşıladığı için neredeyse tamamen platform bağımsız bir hizmet sunuyor. Bir cloud uygulaması kullanırken tek ihtiyacınız olan şey bir web tarayıcısı çalıştırabiliecek bir bilgisayar ve uygulamayla veri alışverişimizi sağlayacak hızlı internet bağlantısı. Peki ya internet ? İnternet platformlardan bağımsız hale geldikçe, yani girilen veriler sadece insanlar için değil , bilgisayarlar içinde bir anlam ifade etmeye başlayınca web artık bambaşka bir şekil alacak. Mesela, bir bilgisayarın, düz ekran HDTVlerin 40 inçten büyük olanlarının satıldığı, salı günleri saat 8′e kadar açık olan mağazaların listesini sunması sağlanabilir.

Günümüzde bunu yapmak için, her siteyi ayrı bir biçimde tarayan ve indeksleyen arama motorlarına ihtiyacımız var. Semantic Web, web siteleri için bu birbiri ie bağlantılı bilgilerin makinalar tarafından işlenmesine hazır ve birleştirilebilir bir biçimde yayımlanmasını sağlayan ortak bir standart (RDF) belirlemiştir. “http://tr.wikipedia.org/wiki/Anlamsal_ağ“ Benzer şekilde, mesela dişiniz ağrımaya başladı. Telefonunuzdan bulunduğunuz yere yakın dişlçileri listeliyebilir, belirlediğiniz bi saatte randevusu olmayanları filtreleyebilirsiniz.Eğer isterseniz randevu alabilirsiniz ve bu dişçinin takvimine de eklenir.Dişçiyle randevunuzun saati yaklaştığında otomatik bir uyarı alırsınız. Otomobil bilgisayarınız anlık trafik bilgilerini alarak sizi dişçiye en kısa sürede götürecek yolu hesaplar vsvs. Web3 uygulamalarına ilkel bir örnek olarak cimri.com‘u verebiliriz. Bu site aynı ürünün bir çok alışveriş sitesindeki fiyatını tarayarak en ucuzunu seçmenizi sağlıyor. Tarama işlemi otomatik olarak yapılıyor . Xml türü veri işaretleme dilleri sayesinde artık veriler programlardan internet sitlerine ya da telefonlara kolayca taşınabiliyor.İnternet ilerde makinlerin aralarında kolayca anlaşabildiği. Bizim sadece yapmak istediğimizi söyediğimiz bir yer olacak.

One Response

  1. admin 29 Ocak 2010

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir